ההווה – טרקלין לעתיד

בשנות החמישים של המאה העשרים, כשהייתי ילד וגם נער, יצא לאור בארץ כתב עת שנקרא טרקלין.

01-(1)

01-(2)

01-(3)

01-(4)

01-(5)

זה היה ניסיון מקומי לחקות את ה"רידרס דייג'סט" ולהביא לקורא הישראלי מבחר פיקנטי מעיתוני העולם.

אפשר להגיד שהגלגול העכשווי של הדבר הזה הוא פינתו של יצחק נוי בשבת בבוקר, שמי שמצליח להתגבר על צורת הדיבור המאוהבת בעצמה של המגיש, מגלה חומר שכדאי להקשיב לו.

אני חוזר היום לקרוא בטרקלין, ובמובן זה הרשומה הזאת היא אירוע נוסטלגי. כאן ראוי לציין כי בכל הזדמנות אני מדגיש שנוסטלגיה היא צרה צרורה ושאין לי עניין בה.

מנקודת המבט של היום, קריאה באוסף מאמרים מפעם נותנת פרספקטיבה, מבליטה את הצד המגוחך שבהם ועוזרת למי שרוצה להתייחס בספקנות למה שמתפרסם היום.

המחיר הרב שגובים בעלי חנויות הספרים יד שנייה על חוברות טרקלין מעיד על כך שלא רק אני מתעניין בחומר הזה.

למה אהבנו כל כך את טרקלין?

כי העולם מחוץ לישראל היה רחוק. מעטים בינינו ביקרו בו. מצד שני עוד לא היו לנו מספיק ידוענים משלנו לפנטז עליהם. לפיכך רשימה שבה גילו לנו שלבריז'יט ברדו הייתה כפילה שהצטלמה במקומה בצילומי העירום הסעירה אותנו.

בטרקלין התפרסמו רשימות רבות על כוכבי קולנוע (את השאר השלמנו מהכתבות ב"עולם הקולנוע"). באפריל 1960 התפרסמו קטעים מהאוטוביוגרפיה של ארול פלין. הנה פרט קטן ממה שארול פלין כתב על עצמו, מתוך ראיון עיתונאי איתו:

03

אני חייב להודות שהאוטוביוגרפיה גלוית הלב שכתב ארול פלין מצחיקה אותי עד היום.

לעומת פלין, באותו גיליון מופיעה גם רשימה על אלק גיניס, שהיה אז בן 46 והופיע עד אז ב-29 סרטים, ובה הוא מוצג על ידי הכותב כשחקן כמעט אלמוני, שגאוניותו באה לידי ביטוי בכך שאין לו אבטיפוס והוא מסוגל להיכנס לכל דמות:

04

מקרה שהסעיר אותנו, הצעירים של שנת 1961, היה כמובן ג'יימס דין, שהיה אז כבר ז"ל איזה זמן. הוא היה היפוכו האמריקאי של אלק גיניס האנגלי:

05

והיו רשימות כמעט על כל שחקנית, ואנחנו התאהבנו, הערצנו ופינטזנו, עד שהגיעה הרשימה "פרידה מנערות הסוהר". ושם התברר לנו שהשחקניות של היום הן סתם בנות אדם, ולא כמו תדה בארה (שידעה רק אידיש) או גרטה גרבו.

05a

בטרקלין גם גיליתי בפעם הראשונה את שמו וכשרונו של ג'ורג' (גיאורג) מיקש. לימים, כשהכרתי אותו בלונדון, יכולתי לצטט לו דברים שכתב, שתורגמו בפעם הראשונה לעברית והודפסו בכתב העת הזה, וככה הצלחתי להרשים אותו. בעיקר היה מדובר ברשימות מסע, כמו הרשימה "מיקש בסיאם". הנה קטע על גינוני הטקס בארמון המלוכה:

06

עניין רב היה לקוראים ברשימות שעסקו ברפואה. אם להאמין לרשימה שהתפרסמה ב-1950, אז מזמן כבר היינו יכולים להיפטר מבעיית הפצעים. כי נכתב שם במפורש שאפשר לרפא פצעים בעזרת אלומיניום.

הנה הקטע:

07

ההסבר לרשימה האופטימית הוא אולי די פשוט: היא הועתקה מכתב העת של יצרני האלומיניום בפריז (Revue D’Aluminium) – אם אכן היה כתב עת כזה.

באוקטובר 1955 הופיעה בטרקלין רשימה על ניתוחי לב, ומתוכה אני מביא רק את הקטע הזה:

08

ביקשתי מפרופסור ג'יי לביא שיגיב על הקטע מנקודת מבט של משתיל לב בן זמננו.

הנה מה שכתב:

08a

תודה, ג'יי.

 

פרט לבשורות על התקדמות הרפואה קראנו מדי פעם על רמאים שהצליחו לחולל ניסים רפואיים.

בגליון 135 מתאריך אפריל 1961, קראנו על ג'ון רומולוס ברינקלי שכונה "איש העיזים":

09
הצילום הוא לא מגיליון של טרקלין.

יום אחד יעשו סרט על הדמות הצבעונית של ברינקלי, שקנה את פרסומו כשגילה שבלוטות מין של תיישים יש בכוחן להחזיר לתשושים לא רק את כח הגברא אלא את העלומים בכלל:

10

כדי להרשים אתכם עד לאן הגיע ברינקלי, הנה כמה שורות על הדעיכה של איש העיזים:

11

ואם תרצו עוד פרטים חפשו כאן.

ואם התרמית של ברינקלי נחשפה, לרווחתם של תושבי אמריקה ומקסיקו ובעיקר לקוראי טרקלין, אז מי שחיפש הוכחה לקיומם של כוחות על טבעיים קיבל אותה בכתבה על הכלב ג'ים בגיליון מס' 12 מדצמבר 1950. מדובר בכלב ציד שנולד ב-10 במארס 1925, וכשהיה בן שלוש התברר לגמרי במקרה שיש לו כוחות נסתרים.

על הכוח הזה נכתב ברשימה ככה:

12

והנה ג'ים:

12a

טרקלין הביא את הרשימה מה- Reader’s Scope הניו-יורקי.

ג'ים מת בגיל 12 ומי שמבקש לדעת עליו פרטים, אז הנה.

כמובן שהרשימות שעוסקות בניבוי העתיד הן המעניינות ביותר. ברשימה "הירח פרבר הארץ?" שהופיעה בטרקלין בדצמבר 1950, 19 שנה לפני שארמסטרונג דרך על הירח, מדברים בעיקר על החשיבות האסטרטגית של הירח בזמן מלחמה:

13

ויש ברשימה הזאת גם ראקיטה בין-פלאנטרית:

14

ואיור נחמד כזה:

15

ואם בענייני נשק עתידי אנו עוסקים, אז כבר ב-1960 מופיעה רשימה של אחד, פ. א. הודג'סון, חוקר פיזיקה גרעינית מאוקספורד, בה נכתב שהרוסים מפתחים נשק שמבוסס על מה שנקרא "אנטי חומר". וההסבר פשוט, כל אחד יבין אותו:

16

ברור, לא?

מדבר סהרה למשל, היה צריך כבר ב-1965 להיות אזור פורה. כי ברשימה שנלקחה מ Westdeutsche Rundschau (??) היה כתוב במפורש ככה:

17

מאמריקה הרחוקה הגיעה רשימה די מפחידה על המוסלמים השחורים. כך זה נפתח:

18

הדמות המרכזית הוא אליהו פול:

19

והנה עוד כמה פרטים בעניין זה:

20

היום האיש הזה נשכח לגמרי (חפשו ברשת).

 

אבל אם כבר הבאתי אתכם למצב שבו נבואות נראות לכם הזויות, שלא לומר מטומטמות, הנה עוד אחת מתוך טרקלין, גליון 133 שהתפרסם – שימו לב! – בפברואר 1961.

שם הרשימה – נשיאים בבית הלבן. וכך היא הסתיימה:

21

בטרקלין הופיעו גם אנקדוטות ובדיחות, מעטות מהן ראויות שנזכור אותן. הנה אחת שאהבתי:

22

9 תגובות בנושא “ההווה – טרקלין לעתיד

 1. תודה, דני
  כרגיל, מאלף ומשעשע כאחד!
  את תשומת לבי משכה השורה הראשונה (באדום) בתוכן העניינים של חוברת טרקלין מדצמבר 1950 (לעיל, תמונה ראשונה מימין) לאמור: 'מרוץ ההזדינות במערב – חרב פיפיות'…
  אמנם זה לא בכוונה, אבל בדיעבד זה ממש גאוני.

  אהבתי

 2. בתקופה ההיא, בין הספרים שקראתי לבין הספרים שהייתי חייב לקרוא, הייתי מפעם לפעם לוקח פסק זמן וקורא קטעים מ"אנציקלופדיה נעורים", את שני הספרים של ריפלי "לא יאומן כי יסופר" ואת "טרקלין". המשותף לכולם היה שלא כל כך האמנתי להם. חשבתי לעצמי: אם זה נכון למה הידיעות המדהימות האלו אינן מופיעות ב"הארץ", ב"מעריב", ב"ידיעות" ואפילו לא ב"העולם הזה". אני חושב שמבחינה מסויימת הם היו ה"פייסבוק" וה"ווטסאפ" של פעם. גם עכשיו המבחן הוא אם זה באמת נכון למה זה לא מופיע בעיתונות הכתובה או האלקטרונית?

  אהבתי

 3. איזו רשימה נהדרת!
  חוץ מהתוכן , אני מתפעלת מהעברית של טרקלין ומהתעתיק שמוסיף פה ושם את האות "י " כשיש e כמו ב"ראקיטה".
  תענוג
  תודה כרגיל, דני

  אהבתי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

אתר זו עושה שימוש ב-Akismet כדי לסנן תגובות זבל. פרטים נוספים אודות איך המידע מהתגובה שלך יעובד.