רצח באנדרסטייטמנט

"הטלוויזיה החזירה את הרצח לבית, לשם הוא היה שייך תמיד."  – אלפרד היצ'קוק

האנגלים מתפארים שהם המציאו את הספרות הבלשית.

הצרפתים טוענים לבכורה, כי לדעתם הזרעים של הספר הבלשי נמצאים בזאדיג של וולטיר.*

יתר על כן, מה שנחשב לסיפור הבלשי הראשון באנגלית, הרציחות ברחוב מורג, מתרחש בפריז.

האמריקאים מצידם מתפארים שאדגר אלן פו, שכתב את הרציחות ברחוב מורג, נולד באמריקה.

00

אבל הצרפתים מתייחסים אליו כאחד משלהם, ודי בצדק, כי שם בצרפת באמת קראו אותו, ואילו באמריקה נזכרו בו רק לאחר שמת (אגב מותו, יום אחד יעשו סרט על מסתרי ארבעת הימים האחרונים של חייו).

באמריקה, כשאיזה אזרח רוצה לבצע רצח המוני, הוא בוחר מהמחסן שלו את הרובה המתאים, עולה לקומה גבוהה בלאס-וגאס או נכנס לבית ספר, ומרסס את מי שמסתובב שם.

האנגלים תמיד היו יותר "סובטילים" (ככה היינו קוראים בספרים של פעם את התרגום ל – subtle).

אצלם רוצח סדרתי מטפל באופן אישי בקורבן, ואם אפשר הוא גם מרטש אותו ומוציא כמה איברים. אם הוא במקרה סָפּר הוא יעשה מהקורבן שלו פשטידות, ואם הוא רופא הוא יחביא את הגופות בקירות או במרתפים.

במוזיאון המנתחים בלונדון תוכלו לראות, אם הקיבה שלכם תאפשר את זה, ספר שעשוי מעורו של רוצח סדרתי, שעליו נכתב על סיפורו של הרוצח, המשפט וההוצאה להורג.

 

"בלונדון מתבצעים כעשרים מקרי רצח בשנה, אבל לא כולם רציניים. חלק מהם הם בעלים שרוצחים את הנשים שלהם." – ג.ה. האטריל

 

מזמן כבר הבעתי תמיהה על זה שעדיין אין בלונדון מוזיאון לזכרו של אהוב הקהל, ג'ק המרטש.

כל כמה שנים מגיע "פתרון" חדש לחידה האהובה על האנגלים. מי הוא היה?

האם זה מייקל אוסטרוג התימהוני חולה הרוח? או אולי דוקטור פרנסיס טמבלטי הרופא האמריקאי העשיר? או אולי דווקא היהודי, אהרן קוסמינסקי הספר? ואפשר שזה היה איזה פולני משופם בשם קולוסובסקי. והאנגלים לא הרפו עד שהכניסו לרשימה גם את הדוכס מקלרנס, נכדה של המלכה ויקטוריה, וגם את סר ויליאם גאל, רופאה של המלכה.

לפחות ארבעה ספרים (!) נכתבו כדי להוכיח שג'ק המרטש היה הצייר האנגלי (יליד גרמניה, לא לשכוח) וולטר ריכרד סיקרט.

גם סטיוון נייט וגם הסופרות אוורטון פולר, אן פרי ופטרישיה קורנוול (הספר שלה , ג'ק המרטש – דיוקן של רוצח ראה אור בעברית בהוצאת אריה ניר) טוענים שסיקרט הוא הוא ג'ק המרטש.

01

המעריצים של סיקרט בזים לתיאוריות האלה וטוענים שמדובר באחד הציירים החשובים של האנגלים, כמעט כמו טרנר.

(מתי יעשו כבר סרט על סיקרט, ואולי כבר עשו ואני לא יודע?)

פטרישיה קורנוול, שהיא אישה די אמידה, אפילו קנתה כמה ציורים של סיקרט והשחיתה אחד מהם בניסיון להביא הוכחות לתיאוריה שלה. מישהו השווה את מה שעשתה עם הציור לפשעים של ג'ק המרטש (מה הוא עשה? בסך הכול חיסל כמה זונות?) וטען שגם אם אכן היה מתברר שסיקרט הוא ג'ק המרטש, עדיין המעשה של קורנוול הוא ונדליזם שלא ראוי לסליחה.

כפי שידוע, האנגלים מתייחסים לווילקי קולינס כאל אבי הבלש האנגלי ואל המונסטון כאל הספר הבלשי הראשון (בעברית תורגם המונסטון ל"אבן הירח". זאת על מנת להראות עד כמה המתרגם בקי באנגלית. אני מניח שאותו מתרגם יתרגם את שמו של וינסטון צ'רצ'יל ל"וינסטון גבעת הכנסייה").

02

קולינס הגאון המציא (לדעת האנגלים) את ההטעיות (מה שהאנגלים מכנים Red Herrings), שהן אבני הבניין החשובות ברומן הבלשים, וסרג'נט קאף מהסקוטלנד יארד (הבלש במונסטון) נחשב לבלש האנגלי הראשון.

20 שנה עברו עד שקונן דויל פתח אופנה חדשה: הבלש הוא לא איש משטרה; אדרבה, הוא אפילו מזלזל (זלזול בריטי כמובן) בסקוטלנד יארד.

03

רוב הממשיכים שלו הלכו בדרכו והמציאו בלשים פרטיים. אגתה כריסטי היא כמובן הידועה מכולם. היא כתבה 78 ספרים, ולמרות שהיא נחשבת לפשטנית, בעיני סימנון למשל, היא הלכה עד הסוף כשהרוצחים שלה היו הרופא שכותב את הספר בגוף ראשון, או הבלש המשטרתי שבא לחקור את הרצח.

04

אגתה כריסטי עצמה סיפקה לתקשורת סיפור מתח מחייה כשנעלמה ל-11 ימים.

 

רצח, היא כתבה

כאשר ביום 4.12.1926 בבוקר מצאה המשטרה את מכוניתה של אגתה כריסטי בת ה-36 מוסתרת בסבך במרחק של כ-12 מייל מביתה בברקשייר, חשדו בהתחלה שמדובר בהתאבדות או ברצח. בעלה נחשב לחשוד העיקרי, והיה לו הרבה מה להרוויח ממותה, אבל היה לו אליבי מוצק לליל היעלמותה. איפה הוא היה? במסיבת סוף שבוע במחוז סארי עם המאהבת שלו, ננסי ניל. אירוע ההיעלמות דווח בכותרות הראשיות בעיתונים רבים בעולם. החיפושים היו היסטריים והשתתפו בהם 1000 שוטרים ו-15,000 מתנדבים. המשטרה גייסה אפילו את סר ארתור קונן דויל וסופר נוסף שיעזרו בחיפושים. זה היה המקרה הראשון באנגליה שבו המשטרה נעזרה במטוסים לחיפוש. אגתה נמצאה על ידי נגן בנג'ו 11 יום לאחר שנעלמה. היא הסתתרה במלון בהארוגייט, יורקשייר, תחת שמה של המאהבת של בעלה. בהתחלה טען ארצ'יבלד בעלה שהיא סבלה מאובדן זיכרון (אף אחד לא האמין לסיפור הזה, והכי פחות משטרת סארי שהגישה לו את החשבון על החיפושים אחריה). רק לאחר מותה התגלתה האמת. נראה שהסופרת ידעה על פרשיית האהבים של בעלה ורקחה מזימה כדי להפחיד אותו במטרה שיעזוב את המאהבת שלו. אך זה לא עזר – הם התגרשו שנתיים לאחר מכן. עד היום יש עדיין גרסאות שונות למניעים להיעלמות, והן כוללות תאונה ומחשבות על התאבדות. כמובן שנעשה גם סרט ונכתבו על כך כמה ספרים ברוח ספריה של כריסטי.

 

אגתה כריסטי הייתה מילון מהלך של מקרי הרצח באנגליה. בספר Funerals Are Fatal, שבעברית תורגם משום מה ל"מסתורין באחוזת אנדרה", היא נכנסת לראשו של עורך הדין שמהרהר על סוגי הרוצחים.

05

רק על הרשימה הזאת של הפושעים אפשר לכתוב ספר מרתק.

 

"כל רוצח הוא איזה חבר הכי טוב של מישהו." – אגתה כריסטי

 

06

ואל תשכחו את ג'. ב. פריסטלי.

אם כי המפקח בא המצוין נחשב באנגליה יותר למחזה חברתי מאשר ספר בלשי, ובצדק. המבנה הנפלא שלו הוא כמעט פרודיה על הספרות הבלשית של בת גילו, אגתה כריסטי.

07
המפקח בא

ואם כבר מדברים על פרודיה, אז מי שבאמת לועג לאגתה כריסטי ודומיה הוא הקנדי (שנולד באנגליה, לא לשכוח), סטיבן ליקוק.

08

הנה מה שמציע ליקוק ברשימה "רצח בעשרים פרוטה" שמיועדת כביכול לכותבי ספרי הבלשים.

09

קיצרתי קצת את הקטע והוא מצולם מהספר "הדולר האבוד". כתבי סטיבן ליקוק (מה לעשות שפעם נהגו לקרוא לו בעברית סטפן, כאילו היה פולני), בהוצאת "כרמי את נאור" בתרגומו של אריה חשביה.

ליקוק אהוב עלי מאוד, ומוזר שרק פעם אחת כתבתי עליו. עוד אחזור אל האיש הזה.

ז'ורז' סימנון חטף בקלות את הבכורה מאגתה כריסטי (הוא צעיר ממנה ב-13 שנה). אבל האנגלים עשו גם הם כמה סדרות באנגלית מסיפוריו של סימנון. צריך הרבה חוצפה בריטית ללהק לתפקיד של מגרה (ז'אן גבין ממש לא היה אמין!) את רואן אטקינסון. זה כמעט כמו לבקש מוודי אלן לשחק את טרזן. התוצאה לדעתי טובה מאוד, והיה אפשר לקרוא לסדרה "האיש שהפסיק לעשות העוויות".

10

11

האנגלים יכולים לטעון שהבלגי שלהם "פוארו" הקדים את סימנון, הבלגי של הצרפתים, וגם ששרלוק הולמס עישן מקטרת לפני מגרה.

אחרי מלחמת העולם השנייה הסגנון הקשוח יותר, האמריקאי, הביא קץ לתור הזהב הבריטי; ודי אם נזכיר את ענקי הבלש האמריקאי, ריימונד צ'נדלר ודאשיאל האמט.

12

13

ולזה יש להוסיף את הסרטים המצוינים שהאמריקאים ידעו לעשות.

אבל האנגלים עדיין חושבים שהם מובילים, גם בזכות הסדרות המצוינות שלהם.

בספטמבר האחרון לקחתי כמה מחבריי לאוקספורד, ובין השאר ישבנו ב"באת" וב"סוס הלבן", שני פאבים שהיו אהובים מאוד על המפקח מורס.

14

15

 

הסופר האוקספורדי קולין דקסטר, שהלך לעולמו בערך אז כשאנחנו היינו שם, טען שהוא כתב חמישה ספרי "מורס" לפני שביקר ולו פעם אחת בתחנת משטרה.

16

הערה: אף פעם לא הייתי מומחה לספרות בלשים, ואני מקווה שמי מן הקוראים לא חושב שאני מתכוון ברשומה כזאת להקיף את הז'אנר הזה או להראות בו מומחיות. הרשומה הזאת היא יותר על האנגלים והעניין שהם מגלים בפושעים ובפשעים.

כדי לסכם את הרשומה עליי להתייחס לעוד תת ז'אנר של הספרות הבלשית האנגלית, וכוונתי לבלשים "היסטוריים".

כבר אצל קונן דויל, בספרים ה"גדולים" שלו, למשל ב"חקירה בשני" וב"כלבם של בני בסקרוויל", קושר דויל את העלילה לאירועים מהעבר.

סופרים רבים המשיכו ופיתחו את הז'אנר הזה, וכאן אזכיר רק שם אחד של איש אשכולות שלא נחשב לכותב ספרי בלשים, פיטר אקרויד.

17

אקרויד הוא מומחה ללונדון, מומחה לדיקנס, מומחה לשייקספיר ולמה שאתם רוצים. הרומן שלו הוקסמור הוא דוגמה מצוינת לסוג הספרים הזה.

18

ניקולאס הוקסמור, שהוא בלש בן זמננו, חוקר פשעים של האדריכל  דאייר (Dyer) מתקופת הבארוק (שאקרויד בונה אותו קצת על דמותו של האדריכל ניקולאס הוקסמור).

כשהז'אנר הזה (בלש + היסטוריה) נופל לידיהם של סופרים כמו דן בראון וג'ון גרישם, הוא לטעמי קצת פחות מוצלח.

 

"רצח הוא טעות. אין שום טעם שמישהו יעשה משהו שאי אפשר לדבר עליו בארוחת הערב." – אוסקר ויילד

 

* הגיבור זאדיג, בספר שנכתב בשנת 1747, הוא הראשון, לפחות כך סבורים הצרפתים, שמסיק מהתבוננות מסקנות שמזכירות את צורת החשיבה של דופן (דופין) של אדגר אלן פו, ומאוחר יותר את סיפורי שרלוק הולמס.

זאדיג יודע לספר על גורלם של הכלב והסוס של המלך והמלכה, בלי שראה אותם. וכאשר מאשימים אותו כי הוא זה שגנב אותם, הוא מסביר כדלקמן:

19
מתוך "זאדיג", הוצאת ספריית הפועלים, בתרגומו של מנשה לוין.

9 תגובות בנושא “רצח באנדרסטייטמנט

 1. בסרט הנפלא של וודי אלן "לפרק את הארי" שהוא לדעתי מחווה לפיליפ רות זצ"ל, הארי (פילפ רות – בספריו לועג ברשעות לכל המשפחה וגם לאביו) ובכן הארי מספר על אבא שלו שמסתיר את עברו האפל עד שאשתו (אימא של הארי) בארוחת ערב וודי אלונית מצחיקה, מאמתת אותו עם רצח אשתו הראשונה, המאהבת שלו וילדיהם . הוא מודה שרצח אותם ואז היא שואלת אותו למה אכל אותם . הוא עונה לה בטרוניה משכנעת (אני מצטט מהזכרון): אחרי הרצח צריך להעלים את הגופות, יש שקוברים, יש ששורפים, אז אני אני אכלתי אותם – אז מה המהומה?!

  אהבתי

 2. דני, אם זו רשימה של מי ש"אינו מומחה לספרות בלשים", אני ג'ק המרטש. ואני מחכה לרשימה שלך על ז'אנר ספרי הריגול הבריטיים.

  אהבתי

 3. סוף סוף מישהו כותב מאמר טוב על ספרות בלשית.
  למיטב זכרוני גם איירת את הכריכות של ספרי שרלוק הולמס (אהבתי את זה של "הקידה האחרונה" שבו הוא נראה ממש כמו בתיאורים המפורסמים).
  בזמנו איירת גם את הספר "חתול בשק" שמבוסס על תסכית רדיו לילדים וגם הוא היה סיפור בלשי הומוריסטי טוב.

  אהבתי

 4. לא שמעתי על סרט "לפרק את הארי", אך לעומת זאת ראיתי, פעמיים, את סרטו הנהדר של היצ'קוק: "מי רצח את הארי" שהיה כישלון בארה"ב והצלחה ענקית באירופה. מי שלא ראה – מומלץ בכל פה לחפש ביוטיוב ולצפות בו. סרט הומוריסטי נפלא שמקעקע קשות את כל המסד האיתן שבנה היצ'קוק עצמו בסרטי הרצח והמסתורין שלו, מה שמוכיח שהיו חבויים בו עוד כמה מעלות שירדו עמו לקבר – וחבל.

  אהבתי

 5. תודה על עוד רשומה מעניינת. צחקתי בקול רם לרעיון של וודי אלן כטרזן…
  ואני חייב להוסיף עוד חשוד מפורסם לג'ק המרטש – לפי הסרט amazon women on the moon ג'ק המרטש היה המפלצת מלוך נס!

  אהבתי

 6. רשימה מפוארת כמו האימפריה הבריטית בשיאה! תודה כרגיל,דני.
  ארתור קונן דויל מופיע בעצמו כדמות בספר מצויין של ג'וליאן ברנס – "ארתור וג'ורג'" , שמספר איך ארתור קונן דויל התגייס לסייע בתחילת המאה ה 20 לאחד- ג'ורג' אדלג'י – עו"ד בריטי ממוצא הודי שהואשם על פשע שלא ביצע.[ לפחות כך קונן דויל חשב]

  תענוג לקרוא,תמשיך להעשיר אותנו ככה.

  אהבתי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

אתר זו עושה שימוש ב-Akismet כדי לסנן תגובות זבל. פרטים נוספים אודות איך המידע מהתגובה שלך יעובד.