ולטר טרייר – לא רק קסטנר

אריך קסטנר, שכנראה לא היה האיש הכי נחמד בגרמניה, אמר על ולטר טרייר: "הוא הפיץ שמחה בכל מקום שאליו הגיע עם הצעצועים שלו…"

01

לי זה נשמע קצת אירוני. אכן, ולטר טרייר היה אספן מטורף של צעצועים, וגם כשנמלט מגרמניה לאנגליה כשהנאצים עלו לשלטון, הוא לקח את הצעצועים שלו איתו.

02

הוא גם הרבה לצייר צעצועים.

03

קסטנר אמר עליו גם משהו כמו: "הוא ראה את הרוע ולא כעס; הוא ראה את הטיפשות ולא הכניס לשם את רגליו; הוא ראה את העולם כפי שהוא אבל חייך את דרכו…" וזה היה כדי להסביר למה טרייר היה טוב לאיור ספרים לילדים אבל לא מספיק טוב כדי לאייר את השירים הסאטיריים החריפים של קסטנר.

את זה עשה טוב יותר, לדעת קסטנר, הקריקטוריסט אריך אוסר, שאיבד עצמו לדעת בכלא לאחר שנאסר, אחרי שמישהו הלשין שהוא מדבר סרה בשלטון הנאצי.

04

אם להתייחס לתיאוריה של חברי יהודה אטלס – על פיה רוב הסופרים שכתבו לילדים חוו בילדותם אובדן, משברים וטראומות – רוב החוקרים מסבירים את הרוח האנושית החמה הקורנת מהאיורים של טרייר דווקא על רקע גן העדן של הילדות הנפלאה שהייתה לו.

למרות שבלקסיקון לספרות ילדים החשוב של אוריאל אופק נכתב שאביו היה סנדלר עני, המשפחה שלו לא חיה בעוני.

(נו, עטרה, לא הגיע הזמן לחדש את המפעל החשוב הזה של אופק?)

מדובר במשפחה ליברלית יהודית דוברת גרמנית מפראג (טרייר היה בן דורו ומכרו של מכס ברוד למשל). גם כשבא טרייר לברלין ולמד אצל פרנץ פון שטוק, הוא לא נדבק ברוח הטבטונית האלימה של מורו, שצייר ציורים כאלה למשל:

05

ואפילו כשצייר ל"סימפליציסימוס", כולל בנושאים קשים, הוא לא ניסה להגיע לבוטות:

05a

גם הסגנון האלים שבציוריהם של גיאורג גרוס ואוטו דיקס, שהיו גם הם ידידיו, לא דבק בו.

מלבד השיגעון של איסוף הצעצועים, טרייר היה שחקן פינג פונג מצוין, משוגע לכדורגל ולספורט בכלל, ונהנה לצייר פורטרטים של ספורטאים ידועים ובעיקר ספורטאיות.

אה, כן, הוא גם אהב לשתות אלכוהול.

כמו הקללה שרובצת על ארנסט שפארד, שמקושר בעיני רבים אוטומאטית ל"פו הדב", גם טרייר לא אהב שעולם האמנות הכיר אותו כמעט רק בגלל הקשר עם קסטנר.

כדאי להזכיר שטרייר היה כבר מאייר ידוע ומהבכירים בגרמניה כשהגברת יקובסון הכירה בינו לבין קסטנר, שכתב את ספר הילדים הראשון שלו, "אמיל והבלשים" (במובן זה אפשר להשוות את הקשר הזה לקשר שהיה בין ג'ון טניאל הידוע ללואיס קרול הסופר המתחיל). וכדאי גם להזכיר שהשניים, אולי בגלל ההבדלים באישיות, לא היו חברים קרובים.

למרות שבעיני טרייר הוא אחד מענקי האיור של המאה ה-20, בצד השיאים שלו היו גם איורים שנראים "חסרי השראה" (קשה לי למצוא לזה ביטוי אחר).

05b

בהוצאת "יסוד" יצא בעברית הספר "מאורעות תום סויר" עם איורים של טרייר.

בצד איורים נפלאים כמו זה…

06

יש בספר כמה איורים די בנאליים, והייתי אומר משעממים, כמו אלה:

0708

חוקרי איור גרמנים מדגישים שטרייר, שלא כמו מאיירים רבים אחרים, אהב לשלב באיורים שלו נופים, ומזכירים בהקשר זה את לודוויג ריכטר, אחד מאבותיו הרוחניים.

09

מודגשות גם ההשפעות שעדיין ניכרות באיורים שלו מהשיגעון האירופי שנקרא "אר נובו". אבל דווקא הציורים האלה, שבהם משולבים נופים צמחיים, הם בעיני פחות טובים.

ברשימה שהעליתי באתר בנושא גיבורים וגיבורי משנה התייחסתי לחוסר העניין שטרייר (וכאן הוא דומה למאיירים רבים אחרים) מגלה באיור של דמויות "יפות" וכמה הוא חוגג על דמויות המשנה. למרות שתום סויר והקלברי פין הם לא מהספרים הטובים שאייר, הנה כמה דמויות משנה מצויינות:

10
הדודה פולי
11
הקלברי פין – בספר תום סויר

שהוא כמובן הרבה יותר מעניין מתום המשעמם.

12
הכומר
13
המורה, מר דובינס

ודווקא איור של אחד השיאים בעלילת הספר, תום ובקי במערה הוא איור בינוני (הכול לדעתי ולטעמי. אנא זכרו שאני גדול המעריצים של טרייר):

14

האופי הנוח והאופטימיות שלו, עשו את טרייר "אזרח העולם", ולכן כשהוא נמלט לגלות באנגליה, אין לו כמעט תקופת הסתגלות, והוא נכנס כמעט מיד לסצינה של האיור. שם, באנגליה, הוא רוכש פרסום בעיקר בזכות האיורים שלו לעטיפות הנפלאות שעשה לכתב העת "ליליפוט". בכל העטיפות (את זה כבר הסברתי ברשימה ההיא) מופיעים בציור זוג עם כלב (שהם בעצם ולטר, אשתו והכלב שלהם). מבחינת האנגלים היה בזה סמל לכך שהחיים נמשכים כרגיל, למרות המלחמה.

151617181920

אחד הספרים המצוינים שאייר טרייר באנגליה הוא "ילדי הבליץ" הנפלא של אלינור מורדאונט. (בעברית הוא ראה אור בתרגומו של יעקב אורלנד בשנת 1944, עוד במלחמה, ואחר כך בשנת 1995 בזמן מלחמת המפרץ השנייה, בשם "ילדי האזעקות" בהוצאת עם עובד).

21

בילדותי אהבתי מאוד את הספר הזה.

היום, לאחר שעיינתי בספר גם באנגלית, אני לא בטוח שאורלנד הצליח להעביר בתרגום את שפת הילדים.

גם הספר הזה, שנכתב כאילו מפי ננסי, שהיא ילדה בת 10, היה חלק מהניסיון של האנגלים לשדר חיים כרגיל.

בעיני הספר הזה הוא אחד השיאים של טרייר. לצערי יש בו מעט איורים, אבל רובם נפלאים.

אם ב"תום סויר" הוא לא בדיוק קלט את הילדים האמריקאים של מארק טוויין, כאן, בילדי הבליץ, הוא מפגין הזדהות נפלאה עם המצוירים, ואפילו לילדים יש אופי (וזה נורא קשה, תאמינו לי).

22

כשאני מנסה לחשוב מה עבר בראש של מאייר שרק כמה שנים קודם לכן כל הילדים בגרמניה (שהיום כבר רובם נאצים) קראו והתמוגגו מהאיורים של "אמיל והבלשים", וכעת הוא יושב באנגליה ומעניק את כל כישרונו למלחמה בילדים האלה ונותן לילדים האנגלים איורים נפלאים כאלה:…

232425

אני נותן גם לטרייר הבן אדם את הציון הגבוה ביותר.

ב"ילדי הבליץ" מכניס טרייר אפילו קריקטורה של מנהיגי הנאצים:

26

כשהיה באנגליה קיבל טרייר הצעה מאולפני דיסני לבוא ולעבוד בשבילם. האם טרייר ידע שדיסני היה אנטישמי, או שמא רק, כפי שכתב, "אני לא מעוניין לעבוד בשביל מישהו"?

בשנת 1947 הוא עבר לקנדה בעקבות ביתו וחי שם ארבע שנים עד מותו הפתאומי.

ועוד משהו שיוסיף אור על דמותו האופטימית של טרייר. השימוש שלו במילה crazy – משוגע.

הנה איור שהכין לאחד העיתונים באנגליה, ובו הוא מצייר את משפחת המשוגעים, כפי שהוא מכנה אותה:

27

והנה ספר ילדים חמוד שבו כל דמות מחולקת לשלושה חלקים, והמדפדף יכול להרכיב 8192 דמויות שונות:

282931333538

אלה משוגעים וגם אלה משוגעים.

אני אוהב את טרייר.

10 תגובות בנושא “ולטר טרייר – לא רק קסטנר

  1. איוריו של טריר לספריו המופלאים של קסטנר מלווים אותי מתקופת ילדותי וחקוקים בזיכרוני. מכל מקום, למראה האיורים מן "התקופה האנגלית" שלו נזכרתי מיד בספרון נפלא שאייר יוסי שטרן, שציוריו מזכירים מאוד את אלו של טריר: "בגיוס מלא", הוצאת מסדה, 1950. שווה פוסט כשלעצמו… רמז-רמז…

    אהבתי

  2. אמיל והבלשים היה ספר חרוש היטב על ידי בילדותי, שוב ושוב ושוב. איוריו זכורים לי עד היום.
    כל האיורים בשחור לבן ברשומה הזו נפלאים בעיניי, ואינני יכולה לדרג אותם כפחות מאשר נפלאים.
    בצדק אתה אוהב את טרייר, מלא בהשראה.

    אהבתי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

אתר זו עושה שימוש ב-Akismet כדי לסנן תגובות זבל. פרטים נוספים אודות איך המידע מהתגובה שלך יעובד.